NuVinci N360 číslo 2

Evropské servisní centrum NuVinci konalo neuvěřitelně rychle: odeslali zpět zadní kolo se zapleteným novým NuVinci N360 týž den, ve který obdrželi vadný. Díky tomu je kolo s NuVinci znovu uvedeno do provozu od 22.8.2013. Spolu s novou nábou jsem získal nový hub interface a náhradní koncovky lanek.

A jak se chová nový NuVinci N360? První zjištěnou odlišností je prakicky nulová vůle náboje, oproti předchozímu kusu, který i vykazoval už jako nový a v provozu pak různě kolísala. Přesto se zdá, že to nyní nemá vliv na volnost otáčení/setrvačnoti zadního kola – NuVinci „přiměřeně brzdí“, za charakteristického slabého hukotu. Též provozní zahřívání je pocitově stejné. Oproti předchozí nábě však téměř chybí onen pocit při šlapání ve full underdrive, kdy se zdálo, že se mechanismus s koulemi „odvaluje po něčem drsném“ (citace z někdejšího postřehu k předchozí nábě) – to nyní patrné není, možná jen slabě. Též zcela chybí rachocení na volnoběh, které bylo u předchozího kusu patrné okolo polohy full underdrive. Tím pádem lze konstatovat, že chod nového NuVinci je tak nějak kultivovanější. Nabízí se vysvětlení, že starý NuVinci rachotil právě kvůli úniku a tudíž následnému nedostatku kapaliny, ovšem nutno podotknout, že se tak dělo už u nového a postupem času to jen zvolna zesilovalo.

Při testování nového NuVinci N360 – jak jinak, než v situaci, kdy se u starého definitivně prokázal únik kapaliny – tj. v ostrém stoupání na full underdrive, k žádnému viditelnému úniku nedochází. Bezprostředně po absolvování testu (vyjetí kopce), a zhodnocení ohřátí pláště NuVinci, však došlo, zatím k ojedinělému zatuhnutí, kdy se zadní kolo téměř nechtělo otáčet, jako kdyby jej přibržďovala špatně seřízená brzda. Příčina však byla jasně v NuVinci, bylo i cítit, jak to uvnitř poněkud drhne. Pokračoval jsem volným tempem, několikrát přeřadil o celý rozsah a stav se během pár set metrů upravil do normálu. Zatím se to neopakovalo.. – nicméně také jsem zatím neopakoval to stoupání.. 😮 Uvidíme příště… Zdá se, jako by tento NuVinci byl tak nějak všeobecně víc „utažen“ a stačí větší zatížení, aby se minimální vnitřní vůle v mechanismu dostaly do jakési nepříznivé konstelace. Toť spekulace.. – ovšem nic jiného, než laické spekulace mi nezbývá, neboť Fallbrook  mlčí na jakékoliv dotazy. Vlastně se jim z obchodního hlediska nedivím. Na druhou stranu jsem trochu doufal v nějaké zaujetí pro věc a větší sdílnost, už proto, že mají odemne „studijní materiál“ v podobě 1 zničeného kusu s jistým nájezdem km (zda je ten nájezd nějak významný netuším, neboť na takový dotaz jsem též nedostal odpověď).

Jiné vlastnosti se u nového NuVinci neliší. Dosažitelný rozsah je stejný, obvyklých „NE 360%“ nýbrž jen 334%. Resp. pod zatížením jde o rozpětí rychlostí (nad otáčkami 60, poměrem 44/20 zubů a 26“ kole) 8,2 – 27,4 km/h. Též tradiční „měkkost“ se neliší, bez silového zatížení jsou rychlosti vyšší (např. typicky přes 29 km/h na full overdrive). Taktéž zůstává i tendence mírně přeřazovat směrem do lehka při extrémním záběru (z full overdrive typicky do rychlosti 25 km/h, stále stejné otáčky 60).

Příspěvek byl publikován v rubrice nuvinci n360 a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.